Collection:

Sucre et acide urique

  • Trepatdiet Noglic, 30 Tabs
    -21% Promo FD

    Trepatdiet Noglic, 30 comprimés

    Prix habituel €18,10 18,1 € / 1ud
    Prix promotionnel €18,10 Prix habituel €22,89
    Vous économisez : -€4,79
    18,1 € / 1ud
  • Tongil Nivelglu, 60 Capsules
    -18%

    Tongil Nivelglu, 60 Capsules

    Prix habituel €21,60 0,36 € / 1ud
    Prix promotionnel €21,60 Prix habituel €26,27
    Vous économisez : -€4,67
    0,36 € / 1ud
  • Tegor Gout Complex, 20 Envelopes
    -15% Promo FD

    Tegor Gota Complex, 20 sachets

    Prix habituel €29,10 1,46 € / 1ud
    Prix promotionnel €29,10 Prix habituel €34,27
    Vous économisez : -€5,17
    1,46 € / 1ud
  • Tegor Acidur , 60 capsules
    -11%

    Tegor Acidur , 60 gélules

    Prix habituel €17,85 0,3 € / 1ud
    Prix promotionnel €17,85 Prix habituel €20,11
    Vous économisez : -€2,26
    0,3 € / 1ud
  • Soria Natural Natusor 15 Diabesil, 20 Filters
    -26%

    Soria Natural Natusor 15 Diabesil, 20 Filtres

    Prix habituel €3,29 0,16 € / 1ud
    Prix promotionnel €3,29 Prix habituel €4,45
    Vous économisez : -€1,16
    0,16 € / 1ud
  • Soria Natural 33-S Travalera 200 Mg, 30 Capsules
    -21%

    Soria Natural 33-S Travalera 200 Mg, 30 Capsules

    Prix habituel €10,60 0,35 € / 1ud
    Prix promotionnel €10,60 Prix habituel €13,45
    Vous économisez : -€2,85
    0,35 € / 1ud
  • Pinisan Fitopremium Cannelle, 30 Capsules
    -32%

    Pinisan Fitopremium Cannelle, 30 Capsules

    Prix habituel €10,70 0,36 € / 1ud
    Prix promotionnel €10,70 Prix habituel €15,64
    Vous économisez : -€4,94
    0,36 € / 1ud
  • Nutergia Oligoviol H , 150 ml
    -16%

    Nutergia Oligoviol H , 150 ml

    Prix habituel €17,10 11,4 € / 100ml
    Prix promotionnel €17,10 Prix habituel €20,26
    Vous économisez : -€3,16
    11,4 € / 100ml
  • Neo Chromium, 50 gélules
    -20%

    Neo Chromium, 50 gélules

    Prix habituel €12,20 0,24 € / 1ud
    Prix promotionnel €12,20 Prix habituel €15,25
    Vous économisez : -€3,05
    0,24 € / 1ud
  • Mundo Natu Uricacid , 60 capsules
    -24%

    Mundo Natu Uricacid , 60 gélules

    Prix habituel €22,79 0,38 € / 1ud
    Prix promotionnel €22,79 Prix habituel €30,12
    Vous économisez : -€7,33
    0,38 € / 1ud
  • Mundo Natu Dibecol Gluco , 90 capsules of 120 mg
    -24%

    Mundo Natu Dibecol Gluco , 90 gélules de 120 mg

    Prix habituel €33,90 0,38 € / 1ud
    Prix promotionnel €33,90 Prix habituel €44,79
    Vous économisez : -€10,89
    0,38 € / 1ud
  • Lamberts Chromium Gtf 200 , 100 tablets
    -23%

    Lamberts Chromium Gtf 200 , 100 comprimés

    Prix habituel €19,10 19,1 € / 1ud
    Prix promotionnel €19,10 Prix habituel €24,85
    Vous économisez : -€5,75
    19,1 € / 1ud
  • Labcatal Chromium 28 Ampoules
    -17%

    Labcatal Chrome 28 Ampoules

    Prix habituel €15,20
    Prix promotionnel €15,20 Prix habituel €18,35
    Vous économisez : -€3,15
  • Intersa Phytobiopole Mix Gluc 12, 50 Ml
    -18% Promo FD

    Intersa Phytobiopole Mix Gluc 12, 50 Ml

    Prix habituel €13,49 26,98 € / 100ml
    Prix promotionnel €13,49 Prix habituel €16,39
    Vous économisez : -€2,90
    26,98 € / 100ml
  • Integralia Apple Cider Vinegar Plus, 100 Capsules
    -22% Promo FD

    Integralia Vinaigre de Cidre de Pommes Plus, 100 Capsules

    Prix habituel €13,49 0,13 € / 1ud
    Prix promotionnel €13,49 Prix habituel €17,38
    Vous économisez : -€3,89
    0,13 € / 1ud
  • Health Aid Uriprinol, 60 Tablets
    -27%

    Health Aid Uriprinol, 60 comprimés

    Prix habituel €30,70 30,7 € / 1ud
    Prix promotionnel €30,70 Prix habituel €42,02
    Vous économisez : -€11,32
    30,7 € / 1ud
  • Health Aid Diaglucoforte , 60 tablets
    -23% Promo FD

    Health Aid Diaglucoforte , 60 comprimés

    Prix habituel €23,30 0,39 € / 1ud
    Prix promotionnel €23,30 Prix habituel €30,16
    Vous économisez : -€6,86
    0,39 € / 1ud
  • Glauber Melito, 30 Tablets
    -18% Promo FD

    Glauber Melito, 30 Comprimés

    Prix habituel €37,35 37,35 € / 1ud
    Prix promotionnel €37,35 Prix habituel €45,47
    Vous économisez : -€8,12
    37,35 € / 1ud
  • Generation UCAN Lemon 6 Sachets
    -50% Promo FD

    Génération UCAN Citron 6 Sachets

  • Equisalud Holopai 14 , 31 ml
    -22%

    Equisalud Holopai 14 , 31 ml

    Prix habituel €13,59 43,84 € / 100ml
    Prix promotionnel €13,59 Prix habituel €17,38
    Vous économisez : -€3,79
    43,84 € / 100ml
  • Drasanvi Phytouric , 60 capsules
    -23%

    Drasanvi Phytouric , 60 gélules

    Prix habituel €20,00 0,33 € / 1ud
    Prix promotionnel €20,00 Prix habituel €25,99
    Vous économisez : -€5,99
    0,33 € / 1ud
  • Drasanvi Keto Vegetal Carbon , 60 capsules
    -17%

    Drasanvi Keto Vegetal Carbon , 60 gélules

    Prix habituel €8,30 0,14 € / 1ud
    Prix promotionnel €8,30 Prix habituel €10,05
    Vous économisez : -€1,75
    0,14 € / 1ud
  • Dr.Dunner Cinnulin , 40 capsules
    -19%

    Dunner Cinnulin , 40 gélules

    Prix habituel €13,90 0,35 € / 1ud
    Prix promotionnel €13,90 Prix habituel €17,11
    Vous économisez : -€3,21
    0,35 € / 1ud
  • Dietisa Edensan 06 Glucose Levels , 20 filters
    -5%

    Dietisa Edensan 06 Taux de glucose, 20 filtres

    Prix habituel €6,00 0,3 € / 1ud
    Prix promotionnel €6,00 Prix habituel €6,32
    Vous économisez : -€0,32
    0,3 € / 1ud
  • Bonusan Multi Pro Gluco Active , 120 tablets
    -27%

    Bonusan Multi Pro Gluco Active , 120 comprimés

    Prix habituel €49,30 0,41 € / 1ud
    Prix promotionnel €49,30 Prix habituel €67,99
    Vous économisez : -€18,69
    0,41 € / 1ud
  • Ayurveda Gymnema Sylvestre , 60 capsules
    -30%

    Ayurveda Gymnema Sylvestre , 60 gélules

    Prix habituel €17,90 0,3 € / 1ud
    Prix promotionnel €17,90 Prix habituel €25,50
    Vous économisez : -€7,60
    0,3 € / 1ud
  • Activecomplex Zinc 60 tablets
    -16%

    Activecomplex Zinc 60 comprimés

    Prix habituel €6,40 0,11 € / 1ud
    Prix promotionnel €6,40 Prix habituel €7,59
    Vous économisez : -€1,19
    0,11 € / 1ud
  • Activecomplex Chromium 100 Mcg 60 tablets
    -39%

    Activecomplex Chrome 100 Mcg 60 comprimés

    Prix habituel €15,40 0,26 € / 1ud
    Prix promotionnel €15,40 Prix habituel €25,10
    Vous économisez : -€9,70
    0,26 € / 1ud
  • 100%Natura Metabolicare , 60 capsules
    -30%

    100%Natura Metabolicare , 60 gélules

    Prix habituel €31,20
    Prix promotionnel €31,20 Prix habituel €44,70
    Vous économisez : -€13,50
  • Natural Health Metforgluco, 90 capsules
    -36%

    Natural Health Metforgluco, 90 gélules

    Prix habituel €18,00 0,2 € / 1ud
    Prix promotionnel €18,00 Prix habituel €28,00
    Vous économisez : -€10,00
    0,2 € / 1ud

At Farmaciasdirect, you’ll find a selection of natural products for uric acid and glucose metabolism, formulated to complement a balanced diet and healthy lifestyle. This category brings together food supplements containing various plant-based ingredients, vitamins and minerals for those looking to look after their metabolic wellbeing and maintain healthy habits.

What is uric acid and why might its levels rise?

Uric acid is a substance produced naturally when the body metabolises purines, compounds found both in our bodies and in certain foods. It is normally excreted mainly via the kidneys and in urine.

When production is high or the body is unable to eliminate it properly, its concentration in the blood may rise. Diet, alcohol consumption, certain medicines, metabolic factors and some medical conditions can influence its levels.

Maintaining a balanced diet, staying properly hydrated and following the advice of a healthcare professional are essential when levels are high.

Natural products for uric acid

Within this category, you can find supplements for uric acid with different formulations. These products are intended to complement your diet and are not a substitute for the treatment prescribed by a doctor in cases of hyperuricaemia, gout or any other diagnosed condition.

Depending on their formulation, they may contain plant extracts, vitamins, minerals and other nutrients. Before choosing a supplement, check its ingredients, instructions for use and warnings, especially if you are currently taking any medication.

What is glucose and why is it important to maintain it at the right levels?

Blood glucose is one of the body’s main sources of energy. Its levels are regulated primarily by various hormonal mechanisms, with insulin playing a key role.

A balanced diet, regular exercise, maintaining a healthy weight and following the advice of healthcare professionals are important steps in managing glucose metabolism.

Dietary supplements should not be used as a substitute for prescribed diabetes medication or other therapeutic measures recommended by a healthcare professional.

Supplements for glucose metabolism

Supplements for glucose metabolism may contain various nutrients and plant extracts. The composition varies depending on the product, so it is important to check the specific characteristics of each formula before incorporating it into your diet.

Some supplements may contain minerals such as chromium, which helps maintain normal blood glucose levels and supports the normal metabolism of macronutrients.

If you have diabetes, use insulin or take medication to lower blood glucose levels, consult your doctor or pharmacist before taking any dietary supplement.

How can you manage your uric acid levels?

As well as following your doctor’s advice, certain habits can help with general management if you are prone to high uric acid levels:

  • Stay well hydrated.
  • Follow a varied and balanced diet.
  • Limit your consumption of alcoholic drinks.
  • Limit your intake of foods particularly high in purines, where advised by a healthcare professional.
  • Maintain a healthy weight.
  • Take regular exercise suited to your personal circumstances.
  • Attend the recommended medical check-ups.

How can you manage your blood glucose levels?

Managing blood sugar levels depends largely on lifestyle and, where a condition has been diagnosed, on the treatment prescribed by a healthcare professional.

A balanced diet, limiting excessive intake of free sugars, exercising regularly and maintaining a healthy weight are some of the general measures that help to look after your metabolic health.

If you have recurrent high blood glucose levels, diabetes, or suspect you may have a blood glucose disorder, it is important to see your doctor for a proper assessment.

How to choose natural products for uric acid and glucose?

Before choosing a natural remedy for uric acid or glucose, it is advisable to check its composition, recommended daily dose, possible contraindications and compatibility with other supplements or medicines.

Bear in mind aspects such as:

  • The specific purpose and composition of the supplement.
  • The quantities of each ingredient per daily dose.
  • The manufacturer’s instructions for use.
  • Any potential allergies or intolerances.
  • The simultaneous use of medicines.
  • Your doctor’s or pharmacist’s recommendations.

Do not exceed the recommended daily dose. Food supplements should not be used as a substitute for a varied and balanced diet or a healthy lifestyle.

Why buy products for uric acid and glucose at Farmaciasdirect?

At Farmaciasdirect, you can find a selection of natural products for uric acid and glucose metabolism from various specialist brands. Compare ingredients, formats and compositions to find the supplement that best suits your needs.

Buy natural health products with the assurance of an authorised online pharmacy, fast delivery and pharmaceutical advice. Find supplements to support your metabolic wellbeing and get them at the best price at Farmaciasdirect.