Collection:

Varices et circulation veineuse

  • Daflon 500 mg 60 Tablets
    -5%

    Daflon 500 mg 60 Comprimés

    Prix habituel €20,90 0,35 € / 1ud
    Prix promotionnel €20,90 Prix habituel €22,00
    Vous économisez : -€1,10
    0,35 € / 1ud
  • Feparil Gel 40 gr
    -10%

    Feparil Gel 40 gr

    Prix habituel €6,26 15,65 € / 100gr
    Prix promotionnel €6,26 Prix habituel €6,95
    Vous économisez : -€0,69
    15,65 € / 100gr
  • Diosmin Kern Pharma 500 mg, 30 Film-coated Tablets
    -10%

    Diosmine Kern Pharma 500 mg, 30 Comprimés pelliculés

    Prix habituel €7,16 0,24 € / 1ud
    Prix promotionnel €7,16 Prix habituel €7,95
    Vous économisez : -€0,79
    0,24 € / 1ud
  • Diosmin Kern Pharma 500 mg, 60 Film-coated Tablets
    -10%

    Diosmine Kern Pharma 500 mg, 60 comprimés pelliculés

    Prix habituel €13,46 0,22 € / 1ud
    Prix promotionnel €13,46 Prix habituel €14,95
    Vous économisez : -€1,49
    0,22 € / 1ud
  • Variliv Diosmin Cinfamed 500 mg 60 Tablets
    -10%

    Variliv Diosmin Cinfamed 500 mg 60 Comprimés

    Prix habituel €14,26 0,24 € / 1ud
    Prix promotionnel €14,26 Prix habituel €15,84
    Vous économisez : -€1,58
    0,24 € / 1ud
  • Thrombocid Ointment 60 gr
    -10%

    Thrombocid Pommade 60 gr

    Prix habituel €8,06 13,43 € / 100gr
    Prix promotionnel €8,06 Prix habituel €8,96
    Vous économisez : -€0,90
    13,43 € / 100gr
  • Thrombocid Ointment 30 g
    -10%

    Pommade Thrombocid 30 g

    Prix habituel €6,53 21,77 € / 100gr
    Prix promotionnel €6,53 Prix habituel €7,26
    Vous économisez : -€0,73
    21,77 € / 100gr
  • Flebikern 500 mg, 30 Film-coated tablets
    -10%

    Flebikern 500 mg, 30 comprimés pelliculés

    Prix habituel €8,66 0,29 € / 1ud
    Prix promotionnel €8,66 Prix habituel €9,62
    Vous économisez : -€0,96
    0,29 € / 1ud
  • Venoruton 500 mg, 60 comprimés pelliculés
    -10%

    Venoruton 500 mg, 60 comprimés pelliculés

    Prix habituel €16,65 0,28 € / 1ud
    Prix promotionnel €16,65 Prix habituel €18,50
    Vous économisez : -€1,85
    0,28 € / 1ud
  • Thrombocid Forte Ointment 5mg/g 100 g
    -10%

    Thrombocid Forte Pommade 5mg/g 100 g

    Prix habituel €13,92 13,92 € / 100gr
    Prix promotionnel €13,92 Prix habituel €15,47
    Vous économisez : -€1,55
    13,92 € / 100gr
  • Hirudoid Topical Gel 40 g
    -10%

    Gel topique hirudoïde 40 g

    Prix habituel €5,93 14,83 € / 100gr
    Prix promotionnel €5,93 Prix habituel €6,59
    Vous économisez : -€0,66
    14,83 € / 100gr
  • Hirudoid Ointment 40 gr
    -10%

    Pommade hirudoïde 40 gr

    Prix habituel €5,93 14,83 € / 100gr
    Prix promotionnel €5,93 Prix habituel €6,59
    Vous économisez : -€0,66
    14,83 € / 100gr
  • Daflon 500 mg, 36 comprimés enrobés
    -10%

    Daflon 500 mg, 36 comprimés enrobés

    Prix habituel €12,15 0,41 € / 1ud
    Prix promotionnel €12,15 Prix habituel €13,50
    Vous économisez : -€1,35
    0,41 € / 1ud
  • Thrombocid Forte Ointment 60 g
    -10%

    Thrombocid Forte Pommade 60 g

    Prix habituel €9,68 16,13 € / 100gr
    Prix promotionnel €9,68 Prix habituel €10,76
    Vous économisez : -€1,08
    16,13 € / 100gr
  • Venoruton 1 g Powder for Oral Solution 30 sachets
    -10%

    Venoruton 1 g poudre pour solution orale 30 sachets

    Prix habituel €20,23 2023,0 € / 100gr
    Prix promotionnel €20,23 Prix habituel €22,48
    Vous économisez : -€2,25
    2023,0 € / 100gr
  • Venosmil 200 mg 60 hard capsules
    -10%

    Venosmil 200 mg 60 gélules

    Prix habituel €12,94 0,22 € / 1ud
    Prix promotionnel €12,94 Prix habituel €14,38
    Vous économisez : -€1,44
    0,22 € / 1ud
  • Hirudoid Forte Topical Gel 60 g
    -10%

    Hirudoid Forte Topical Gel 60 g

    Prix habituel €9,47 15,78 € / 100gr
    Prix promotionnel €9,47 Prix habituel €10,52
    Vous économisez : -€1,05
    15,78 € / 100gr
  • Menaven 1000 Ui/g Gel cutané 60 g
    -5%

    Menaven 1000 Ui/g Gel cutané 60 g

    Prix habituel €11,36 18,93 € / 100gr
    Prix promotionnel €11,36 Prix habituel €11,96
    Vous économisez : -€0,60
    18,93 € / 100gr
  • Venosmil 20 mg/gr Gel 60 g
    -10%

    Venosmil 20 mg/gr Gel 60 gr

    Prix habituel €8,09 13,48 € / 100gr
    Prix promotionnel €8,09 Prix habituel €8,99
    Vous économisez : -€0,90
    13,48 € / 100gr
  • Dioflav 500 mg, 60 Tablets
    -10%

    Dioflav 500 mg, 60 Comprimés

    Prix habituel €13,46 0,22 € / 1ud
    Prix promotionnel €13,46 Prix habituel €14,95
    Vous économisez : -€1,49
    0,22 € / 1ud
  • Hemoliv 1000 mg, 30 Film-coated Tablets
    -10%

    Hemoliv 1000 mg, 30 comprimés pelliculés

    Prix habituel €15,26 0,51 € / 1ud
    Prix promotionnel €15,26 Prix habituel €16,95
    Vous économisez : -€1,69
    0,51 € / 1ud
  • Variliv Diosmin , 1000 mg 30 comprimés pelliculés
    -10%

    Variliv Diosmin , 1000 mg 30 comprimés pelliculés

    Prix habituel €15,62 0,52 € / 1ud
    Prix promotionnel €15,62 Prix habituel €17,36
    Vous économisez : -€1,74
    0,52 € / 1ud
  • Variliv Troxerutin 1 g 30 sachets
    -10%

    Variliv Troxerutin 1 g 30 sachets

  • Hirudoid Forte Ointment 60 g
    -10%

    Pommade Hirudoid Forte 60 g

  • Circulaveel 360 mg, 30 Film-coated Tablets
    -10%

    Circulaveel 360 mg, 30 comprimés pelliculés

  • Dioflav 500 mg, 30 Tablets
    -10%

    Dioflav 500 mg, 30 Comprimés

Medicines for varicose veins and venous circulation are intended to treat and relieve certain symptoms associated with circulatory problems in the legs, such as heaviness, discomfort or a feeling of tiredness. At Farmaciasdirect, you’ll find a range of treatments for varicose veins and medicines for venous circulation problems that can be purchased online without a prescription.

What are varicose veins?

Varicose veins are dilated, twisted veins that most commonly appear on the legs. They occur when the venous valves do not function properly, hindering the return of blood to the heart and causing it to pool in certain veins.

As well as being visible beneath the skin, they can be associated with symptoms such as a feeling of heaviness, pain, tiredness, itching or swelling in the legs. The severity of these symptoms can vary considerably from person to person.

What are medicines for varicose veins and venous circulation used for?

Medicines for venous circulation may be prescribed to relieve certain symptoms associated with mild venous disorders, depending on their active ingredient and the authorised indications for each medicine.

It is important to read the patient information leaflet before use and to bear in mind that these treatments do not necessarily eliminate visible varicose veins, nor do they replace a medical assessment when there is a venous condition requiring diagnosis or monitoring.

What are the symptoms of poor venous circulation?

Problems with venous circulation in the legs can manifest in various ways. Symptoms that may occur include:

  • A sensation of heavy or tired legs.
  • Pain or discomfort in the legs.
  • Swelling, particularly around the ankles.
  • Itching or a feeling of tightness.
  • Varicose veins or visible superficial veins.
  • Discomfort that may worsen after standing for long periods.

These symptoms may also have other causes, so they should not be used on their own to diagnose a circulatory problem.

Types of treatment for varicose veins and tired legs

There are various treatments for varicose veins and tired legs, and the choice will depend on the symptoms, the cause and individual circumstances. In certain cases, medication, compression therapy or changes to daily habits may be used.

The available treatments include:

  • Oral venotonic medicines.
  • Gels and topical products for the legs.
  • Compression stockings and garments.
  • Measures relating to physical activity and daily habits.

Venotonic medicines for circulation

Venotonic medicines contain active ingredients used to relieve certain symptoms associated with mild venous circulation disorders. Depending on the medicine, they may be formulated with different substances and have specific indications.

Before using them, always check the patient information leaflet for the dose, duration of treatment, contraindications and possible interactions.

Creams and gels for tired legs

Gels for tired legs and other topical products can be used to provide a sensation of comfort and freshness in the legs. Their composition and intended use may vary depending on the product.

When using a topical medicine, it must only be used for the indications listed in the patient information leaflet. Avoid applying it to open wounds or broken skin unless specifically instructed to do so.

Compression stockings for venous circulation

Compression stockings exert graduated pressure on the legs and can form part of the management of certain venous problems. They are available in different levels of compression, sizes and lengths.

To ensure they are effective and safe, it is important to select the correct size and degree of compression. If you have vascular disease, diabetes or other medical conditions, it is advisable to consult a healthcare professional before using them.

How can you improve circulation in your legs?

In addition to any prescribed treatments where necessary, certain lifestyle habits can help maintain healthy circulation in the legs and reduce factors that contribute to a feeling of heaviness.

  • Avoid sitting or standing for very long periods.
  • Walk and take part in physical activity regularly.
  • Move your legs and ankles during prolonged periods of inactivity.
  • Maintain a healthy lifestyle and a healthy weight.
  • Follow professional advice on compression where appropriate.
  • Elevate your legs during specific rest periods where appropriate.

How do you choose a treatment for varicose veins?

When choosing a treatment for varicose veins, it is important to assess which symptoms are present, how long they have been present and whether there is a previous diagnosis. Not all leg discomfort is caused by venous problems, nor are all products suitable for everyone.

Before using a medicine, it is advisable to check:

  • Active ingredient and composition.
  • Authorised indication.
  • Recommended dose and duration of treatment.
  • Contraindications and precautions.
  • Possible interactions with other medicines.
  • Situations in which you should consult your doctor.

Why buy varicose vein medicines from Farmaciasdirect?

At Farmaciasdirect, you can buy medicines for varicose veins and venous circulation online that are legally authorised for over-the-counter sale without a prescription. Check the instructions, ingredients and characteristics of each treatment before use.

Find medicines for circulation, treatments for tired legs and venous care products, with access to pharmaceutical advice. Buy your varicose vein and venous circulation products at Farmaciasdirect.